GÖZ SAĞLIĞI


Güneş gözlüğü satın alırken nelere dikkat etmeli?

Günes gözlügü, bir aksesuardan çok saglik açisindan çok gerekli bir araç. Ozon tabakasindaki incelmeden sonra ultraviyole isinlarinin göz hastaliklari üzerindeki etkisi düsünüldügünde, gözü bu isinlardan koruyucu özellige sahip günes gözlügünü sadece yazin takmak yeterli olmuyor. Çünkü göz için zararli olan ultraviyole isinlari kisin da etkili.


Güneş gözlükleri nasıl niteliklere sahip

olmalıdır?

Kullanacagimiz günes gözlügü mutlaka "ultraviyole isigini engelleyici" özellikte olmalidir. Bu özelligi olmayan günes gözlügü sadece fazla isigin geçmesini engeller. Ancak bu engelleme hiçbir fayda saglamaz, aksine zarar verir. Çünkü renkli cam takildiginda göz bebegi küçülmez. Böylece görünen isik degilse bile zararli ultraviyole isini göz içine bol miktarda girer. Her günes gözlügü ultraviyole isinlarinin geçisini engellemez. Gözlüklerin kaliteli olmasi ve belgeli olmasi gerekir. Polarize camlar bu konuda son derece basarili camlardir.

Gözlük çerçevesi ultraviyole isinlarini

engelleme açisindan nasil özelliklere

sahip olmalidir?

Çerçeve seçmek tabii ki zevk, estetik, moda isidir ama çerçeve amaca da uygun olmalidir. Zararli isinlardan gözü azami derecede koruyabilmek için çerçeve etrafindan girebilecek isik en az olmalidir. Bu nedenle camin göze yakin yerlesimli olmasi çok yararli olabilir.

Gözlüklerin bakimi nasil yapilmalidir?

Camlari temizlerken dikkatli davranmak gerekir. Çünkü çizikler de görüntü kalitesinin bozulmasina ve zarali isinlarin göz içine girmesine neden olabilir. Elinize ne geçerse onunla silmek degil de yumusak pamuklu bir bez, ya da en iyisi gözlükçülerden temin edilebilecek özel bezler kullanilmalidir.

Günes gözlügü kullanimi öncesi

muayene gerekli midir?

Günes gözlügü almadan önce bir göz muayenesi olmakta fayda vardir. Çünkü az da olsa var olan bir hastalik yada risk olabilir. Ve bu durumda daha farkli bir günes gözlügü önermek ya da günes gözlügü ile de olsa günesten uzak durmak gerekebilir.


8 ADIMDA LENS KULLANIMI

İLK 4 ADIM

1.AKŞAM ELLERİNİZİ YIKAYIN.

Ellerinizi sabunla yıkayıp, tüy bırakmayan bir havlu ile kurulayın. Sabunun elde herhangi bir tabaka oluşturmamış olmasına dikkat edin.

2.LENSLERİNİZİ ÇIKARIN Lenslerinizi çıkarırken onları tırnaklarınız ile zedelememeye özen gösterin

3.OVALAYIN

Her bir lens üzerine en az 2 damla solüsyon damlatarak en az 10 saniye ovalayın.

4.DURULAYIN

Lenslerinizi solüsyon ile en az 10 saniye durulayın.

SON 4 ADIM

5.LENSLERİNİZİ KABINA YERLEŞTİRİN

Sağ ve sol lensleri lens kabının doğru yerine yerleştirdiğinizden emin olun

6.SOLÜSYONDA BEKLETİN

Lenslerinizi en az 5 dakika veya gece boyunca solüsyon içinde bekletin

7.SABAH ELLERİNİZİ YIKAYIN

Ellerinizi sabunla yıkayıp, tüy bırakmayan bir havlu ile kurulayın. Sabunun elde herhangi bir tabaka oluşturmamış olmasına dikkat edin.

8.LENSLERİNİZİ TAKIN

Gerekli ise lenslerinizi takmadan önce solüsyon ile durulayın. Lens kabını boşaltın ve solüsyon ile durulayıp sonraki kullanıma kadar kapalı tutun.


KONTAKT LENS PARAMETRELERİ

1.KONTAKT LENS DİZAYNI

Kontakt lensler kornea üzerine vakum etkisi ile yerleşir.

2.ARKA YÜZ LENS DİZAYN GEOMETRİSİ

Lensler dizaynlarına göre Monocurve, Bicurve, Tricurve, Aspheric olmak üzere 4 gruba ayrılır.

3.LENS ÇAPI

Lensin ebatsal büyüklüğüdür. Genellikle renkli lenslerde önemli bir parametredir.

4.LENS KALINLIĞI

MK: Merkezi Kalınlık KK: Kenar Kalınlığı Korneanın oksijen alışverişi için lensin kalınlığı önemlidir. Üreticilerin merkezi kalınlıkta baz aldığı -3.00 D (dioptri)'dir.

5.BASE CURVE (TEMEL EĞRİ)

Kornea üzerinde lensin en uygun pozisyonda durması için lens ve korneanın B.C değerlerinin uyumlu olması gerekir. Uyumsuzluk durumunda kaymalar ve batmalar oluşabilir.

6.OPTİK BÖLGE

Lensin görüş sağladığı bölgedir.